Sbírky mobilních telefonů
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sbírky mobilních telefonů

Fórum sběratelů mobilních telefonů
 
PříjemPříjem  Latest imagesLatest images  HledatHledat  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Akumulátory a baterie

Goto down 
5 posters
AutorZpráva
Admin
Admin



Poeet p?íspivku : 44
Age : 38
Registration date : 22. 06. 08

Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Akumulátory a baterie   Akumulátory a baterie Icon_minitimeSun Nov 09, 2008 4:00 pm

Odchází vám baterie? Běžná věc, trochu se tu rozepíšu o této problematice.

Z počátku se vyráběly akumulátory Ni-Cd a olověné Pb. Sice jedovaté, ale celkem spolehlivé. Nevýhodou Cd je ovšem všude omílaný paměťový efekt. Co hůř, tyto baterie spíše více zatěžuje samovybíjení. Prostě je nutné je používat, jinak se samy ničí. když je používáte, tak je ničíte vybíjením také. Máme to ale těžkou dobu. Olověné se používaly v některých kufříkových telefonech, ale jsou těžké a velké. Z hlediska výdrže by měly být dobré co do doby pohotovosti, tak do trvalnivosti. Bohužel s Pb bateriemi jsem se setkal pouze ve vybitém a zničeném stavu. Nemají rády dlouhodobé vybití a pak jsou nenávratně zničeny. Naopak Ni-Cd vydrží roky, ale nesmí vám z nich začít krystalizovat médium. I po letech se dají oživit, i když je to spíše na takové nouzové dojetí.

Ni-MH - dříve chváleny že nemají paměťový efekt. Chyba, mají. A samovybíjení je ještě horší. Vkládaly se do nich naděje, ale dlouhodobá trvanlivost je ještě horší než u Ni-Cd. Oživit se dají jen částečně.

Li-Ion, Li-Pol - moderní baterie, které vydrží roky! Nízké samovybíjení, velká kapacita, snad i méně nebezpečný odpad. Bohužel jsou hodně chatrné a nemají rády oživování jako třeba Ni-Cd, ale většinou to ani není potřeba. Dnes už standardem u mobilů. Dle kvality také ztráci svoje vlastnosi, kapacita klesá, ale přesto jsou nejlepší mezi akučlánky.

další - v budoucnu další aku na bázi polymerů, gelů apod. Dá se očekávat zlepšení stávajících vlastností, ale nic není dokonalé, takže budou podobné jako Li- články.

Snad se článek hodí Smile , z hlediska sbírání je dobré vědět pár těchto základů a jak se k bateriím chovat.
Návrat nahoru Goto down
https://retrophone.forum.st
froggg




Poeet p?íspivku : 7
Registration date : 17. 10. 08

Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Akumulátory a baterie   Akumulátory a baterie Icon_minitimeSun Nov 09, 2008 8:19 pm

Tak já bych to rozšířil asi jen o to, že jako elektronik se setkávám se všemi druhy baterií a ze zkušenosti vím, že Ni-Cd se dá oživit skoro vždycky, velmi často se to povede i u olověných akumulátorů, ale je na to třeba speciální postup a nabíjení ze zdroje s regulovatelným proudem i napětím a ukazateli alespoň aktuálního nabíjecího proudu, který je třeba hlídat. Nedávno jsem oživil Ni-Cd, který měl místo 12,5V (složeno 5 článků dohromady mně neznámým způsobem - byl to zalitý blok) necelé 3V. Nebylo na něj šáhnuto možná 20 let. Nevím však, jak je na tom kapacitně, je do starého měřícího přistroje izolačního napětí.
U Li-on je článek neoživitelný, pokud klesne jeho napětí pod kritickou mez, uvádí se většinou 2,8V (nominální hodnota je 3,7V) ale z praxe vím, že bývá problém, oživit i články, kterým padlo napětí na 3V. Z toho vyplývá, že když necháte Li-Ionku ležet v šupliku, klidně i mimo přístroj, dost dlouho, tak se vybije pod kritickou hodnotu (samovybíjení je sice značně menší, než u jiných, ale přesto je, uvadí se, že okolo 5%) a tím se z ní stane mrtvolka. Proto by sběratel telefonů měl čas od času sbírku oživovat.
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Poeet p?íspivku : 44
Age : 38
Registration date : 22. 06. 08

Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Akumulátory a baterie   Akumulátory a baterie Icon_minitimeMon Nov 10, 2008 9:46 pm

Také se zabývám elektronikou, to asi většina lidí co sbírá telefony. Po pravdě mám několik Pb článků a ty jsou mrtvé totálně, místo gelu v nich štěrchají zbytky elektrolytu a to už je hodně špatné. Na rozdíl od toho s Li-Ion články mám dobré zkušenosti i když byly hooodně vybité. Ale pokud je člověk jednou nabije, tak obvykle vydrží i půl roku skladování, aniž by se vybyly úplně (je dobré je oddělit od telefonu nebo kontakty podložit papírem/páskou).

Například jednou jsem opravoval Siemens CX65 (model přesně nevím). Byl zřejmě utopený. Telefon jsem trochu vyčistil ale pořád nic, ani na nabíječku. Až ke konci mě napadlo zjistit jak je na tom akumulátor a hle-vybítý, nenabitelný. Rozdělal jsem i ten!!, jen odloupnout plasty okolo a vyčistit elektroniku v baterce a najednou fungoval. To znamená že byl článek zřejmě částečně zkratovaný a i přesto byl potom schopen fungovat.
Návrat nahoru Goto down
https://retrophone.forum.st
Duspica




Poeet p?íspivku : 27
Registration date : 04. 07. 08

Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Akumulátory a baterie   Akumulátory a baterie Icon_minitimeSun Dec 07, 2008 10:39 am

Zdravicko pani Smile mate recht zasadne se snazim ozivovat kazdou baterii co prifrci do me sbirky, ale po case uz je toho tolik ze proste nehavm baterie ladem mrtve v mobilu.Cas od casu neco nabiju ale to uy musi bejt.

Proto se chci zeptat estli mate ve vystavenych vasich telefonech porad vlozene baterie a nebo je mate dane nekde zvlast trebe v krabici?
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Poeet p?íspivku : 44
Age : 38
Registration date : 22. 06. 08

Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Akumulátory a baterie   Akumulátory a baterie Icon_minitimeMon Dec 08, 2008 10:34 pm

Vlastně jsem to napsal už dříve, telefony mám s bateriemi, ale ty mají podlepené kontakty proti vybíjení. Oddělovat všechny akumulátory je asi hloupost, člověk pak neví co u čeho bylo. Jediné telefony, kde mám baterie oddělené jsou Microtacy - jsou všechny kompatibilní a s aku by zabíraly více místa.
Návrat nahoru Goto down
https://retrophone.forum.st
Bonfire




Poeet p?íspivku : 4
Registration date : 03. 04. 09

Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Akumulátory a baterie   Akumulátory a baterie Icon_minitimeThu Apr 09, 2009 1:14 am

ja teda jsem ozivil i par Li-Ionek ktere mely treba 2V, ale s jednou co ma 0 uz asi nepohnu... a velke proudy kteryma jsem ji ozivoval tak ji potom zacly vadit, a svine se mi roztekla nebo co, proste najednou se v ni objevovala kapalina

NiCd s 0V kdyz do nich kratkodobe naperete 15V tak se daji ozivit vsechny, NiMH taky Smile
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Poeet p?íspivku : 44
Age : 38
Registration date : 22. 06. 08

Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Akumulátory a baterie   Akumulátory a baterie Icon_minitimeThu Apr 09, 2009 12:55 pm

Jejda, tak na Li-ionky určitě neplatí čím víc, tím líp. Jejich nabíjení je o dost jiné a nesnesou hrubé zacházení. Nějaká desítka miliampér jim na oživení prospěje, ale na samotné nabíjení je dát jedině do přístroje, kam patří. To, že se nemá nechat vybít na 0V je taky známá věc, pokud nepůjde oživit normálně, tak hrubá síla už vůbec nepomůže...
Návrat nahoru Goto down
https://retrophone.forum.st
Bonfire




Poeet p?íspivku : 4
Registration date : 03. 04. 09

Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Akumulátory a baterie   Akumulátory a baterie Icon_minitimeThu Apr 09, 2009 2:36 pm

vsak jsem nemel co ztratit, takze pokus/omyl Wink
Návrat nahoru Goto down
Admin
Admin



Poeet p?íspivku : 44
Age : 38
Registration date : 22. 06. 08

Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Akumulátory a baterie   Akumulátory a baterie Icon_minitimeThu Apr 09, 2009 8:37 pm

Jasne no.
Zrovna pred tydnem jsem nabijel akumulatory do StarTACu, absolutni vetsina je Li-Ion. No vlastne me to ani neprekvapilo, ze vetsina vsech baterii zustala nabita jeste z minuleho nabijeni, ktere muze byt tak pul az trictvrte roku. Li-Ion je vyborna technologie a Motorola si je nechala vyrobit kvalitne - sice japonsko, ale kluci jsou tam sikovni :-)
Návrat nahoru Goto down
https://retrophone.forum.st
PKsoo




Poeet p?íspivku : 1
Registration date : 20. 11. 11

Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Oprava LiIon   Akumulátory a baterie Icon_minitimeSun Nov 20, 2011 11:21 pm

Vidim ze toto forum je uz asi znacne stare, ale aj tak ponukam navod ako ozivit aj starsie dlho stojace LI-ION baterie. Idealne je ak ste vlastnikom nejakej procesorovej automatickej nabijacky s nabijacimi programami od Ni-Cd az po Li-Pol. Spravne napatie Li-Ion je 3,6 V na jeden clanok ( 3,7 maju LiPol ), tato technologia sa da pouzit ak su clanky podvybite pod 3 V na clanok. Mod nabijania Li-Ion vam bude hlasit chybu pretoze vydedukuje ze bateria je vadna, da sa vsak zachranit. Ak mate trebarz 2 clankovu bateriu ( 7,2 V ) podelite toto napatie cislom 1,2 V co je menovite napatie tvrdych NiCd clankov. V pripade 2 clanku Vam vide 6. V mode nabijacky zvolit typ clankov na NiCd na navolit pocet clankov 6. Nabijacie napatie je 1/10 C cize 1000 mAh ( 1Ah ) bateria ma 1C hodnotu 1 A, desatina je 0,1 A=100 mA ( pozor na spravnu polaritu ) . Takto treba nechat bateriu ponabijat do hodnoty cca 100 mAh, respektive minimalnena jej napatie nad 3 V na jeden clanok, v nasom pripade 6 V. Potom mozete nabijaci cyklus prerusit, nastavit spravnu hodnotu cize tym baterie LiIon a pocet clankov 2. Nabijaci prud tak 0,5 C cize v pripade 1000cky 0,5 A . Bateria by mala zniest az 1 C cize 1 A ale berte vsak v ohlad ze baterka bola isty cas mrtva. Moze sa stat ze nabijacka aj napriek tomu ze napatie baterie je spravne moze pocas prveho nabijania zahlasit poruchu. Preto treba nabijanie spustit odznova. POCAS NABIJANIA NEUSTALE KONTROLUJTE TEPLOTU BATERIE CI SA NEBEZPECNE NEZAHRIEVA, AK BY TAK BOLO OKAMZITE PRERUSTE VSETKY UKONY . Osobne sa mi takymto sposobom podarilo ozivit uz nie malo LiIon bateriek. Daju sa takto ozivit aj LiPol baterie ale tu i davajte podstatne vacsi pozor na ich nafukovanie, pripadne ich poziar !
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Akumulátory a baterie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Akumulátory a baterie   Akumulátory a baterie Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
Akumulátory a baterie
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Baterie na Nokii 9000

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Sbírky mobilních telefonů :: Servis :: Návody, opravy, servis-
Přejdi na: