Sbírky mobilních telefonů
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sbírky mobilních telefonů

Fórum sběratelů mobilních telefonů
 
PříjemPříjem  Latest imagesLatest images  HledatHledat  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Oprava podsvětlení

Goto down 
AutorZpráva
Admin
Admin



Poeet p?íspivku : 44
Age : 38
Registration date : 22. 06. 08

Oprava podsvětlení Empty
PříspěvekPředmět: Oprava podsvětlení   Oprava podsvětlení Icon_minitimeMon Apr 06, 2009 10:09 pm

V druhé části článků pojednám o opravě podsvětlení.
Jedná se o nějaký model Motoroly, kufříkové provedení. Zapnu, pípne to a rozsvítí se, ale...na displeji nic nevidím. Jeho počáteční stav je černý. Ale ani po zapojení tam nic není Říkám si co to, proč tam nic není? Koukám koukám a vidím, že ono tam něco je, ale není to skoro vidět. Kouknu na sluchátko, má jen tři šroubky. To půjde. Beru šroubovák a dávám se do práce.

Vlastně jsem ještě teď nevěděl co tam přesně nefunguje. Podsvětlení mě napadlo, jenže co tam bude? Led diody? Nebo svítící fólie? A je to vůbec tím, co když je něco pokažené v obvodech? Nuže použil jsem šroubovák 2x torx č.8 a jednou T-10 a sluchátko se ochotně rozlouplo. Deska tam je, vycvaknu ji zpod plastových drápků a vidím displej. Nic zajímavého. Rozhodnu se jej odpájet, visí totiž jen na několika drátech k desce. Displej je tedy venku a první čeho si všimnu je "Made in Japan" zespodu desky displeje. Zajímavé, na to že Motorola je americká. No nic, čeká mě ještě narovnání čtyřech pacek které přidržují elektroniku displeje k samotnému LCD. Jde to trochu ztuha, ale nakonec vypadne elektronika. Nestačím se divit, když se na mě zasmějí čtyři malinké žárovičky, jedna z nich je prasklá. Bodejť, to je taky nápad dávat skleněný žárovky do podsvětlení autotelefonu. No nic, měřím a vidím že dvě žárovky nefungují a kvůli nim nesvítí ani jedna. Náhradní žárovky nemám, tak se rozhodnu dát tam modernější LED diody. Sice to není úplně originál, ale dovnitř se nikdo dívat nebude a nakonec když už by to byl problém, tak až náhodou někde objevím takovýhle žárovky, dají se tam zase dát zpátky. Mám štěstí, napájení podsvětlení jde přímo z desky ve sluchátku a naměřím tam 8,9 Voltů. Zapojení je děláno tak, že jsou tam 2 paralerní větve, v každé jsou v sérii 2 žárovky s odporem 6,8 Ohmů. Když tam dám Ledky, tak na každé potřebuji 2 V a proud cca 10 mA. To znamená 4V na obou ledkách, takže na předřadném odporu bude 8,9mínus4 Voltů a při proudu 10 mA bude potřeba odpor R=U/I = 490 Ohmů. Jelikož se 490 Ohm nevyrábí, tak nejbližší vychází 470 nebo 560 Ohm. 560 se mi zdá moc, 470 ideál, ale ten nemůžu v tomhle provedení najít. Mám akorát 330 Ohm. Výpočtem zjišťuji, že tam takhle poteče asi 15 mA, což je hodnota také dobrá (obvylke ledky zvládnou do 20 mA) a tak to tam všechno napájím. První zkouška úspěšná, po zapnutí tlf. je na displeji vidět nápisy. Hurá. Nakonec všechno postupně vrátím do původního stavu a zavřu. Oprava hotova.
Návrat nahoru Goto down
https://retrophone.forum.st
 
Oprava podsvětlení
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Sbírky mobilních telefonů :: Servis :: Opravil jsem-
Přejdi na: